Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: obiektyw do fotografii przyrody

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Kraków
    Posty
    2

    Domyślnie obiektyw do fotografii przyrody

    Witam,

    Głównie bawię się fotografią ptaków i od niedawna mam R7 plus obiektyw RF100-500 i generalnie po przesiadce z poprzedniego sprzętu jestem zadowolony. Jednak gdy brakuje światła (np. o świcie czy po zachodzie słońca) bywa słabo z ostrością. Stąd zastanawiam się nad dokupieniem rf70-200 f2.8. Wiem, że to inny zasięg zooma jednak gdy ptaki są blisko to mam nadzieję że to f2.8 zrobi robotę. Czy to dobry pomysł czy raczej nie ma sensu?
    Może ktoś ma już doświadczenia i porównianie jak się taki sprzęt spisuje? Z góry dzięki za opinie!

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 272

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    Cytat Zamieszczone przez mbxxx Zobacz posta
    Witam,

    Głównie bawię się fotografią ptaków i od niedawna mam R7 plus obiektyw RF100-500 i generalnie po przesiadce z poprzedniego sprzętu jestem zadowolony. Jednak gdy brakuje światła (np. o świcie czy po zachodzie słońca) bywa słabo z ostrością. Stąd zastanawiam się nad dokupieniem rf70-200 f2.8. Wiem, że to inny zasięg zooma jednak gdy ptaki są blisko to mam nadzieję że to f2.8 zrobi robotę. Czy to dobry pomysł czy raczej nie ma sensu?
    Może ktoś ma już doświadczenia i porównianie jak się taki sprzęt spisuje? Z góry dzięki za opinie!
    Pomysł słaby Ale zoom 70-200 f/2.8 zawsze się przyda. Jeśli determinujesz zakup tego szkła ptakami z bliska to pewnie go potrzebujesz ^^

    A już całkiem serio szukałbym dobrego jasnego STAŁOOGNISKOWEGO! szkła typu SIGMA 500mm F4 DG OS HSM a najlepiej w używce Canon EF 400mm f/2.8 L II USM za 12.999 zł albo EF 600mm f/4 L IS USM za dobrą cenę od sprawdzonego sprzedawcy.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 26-06-2023 o 15:37
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 126

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    200 na ptaki? Moze w czatowniach gdy blisko siądą. Na twoim miejscu poszukalbym ef 300 2.8.
    Jesli masz warunki zeby lapac birdsy na 200mm to ofc 70-200 RF bedzie super.

    Nie widomo tez co Canon pokaze do konca roku. Chodza ploty ze Sigma zabrala sie za RF wiec moze dogadala sie z Canonem, ale tez nie wiadomo czy i kiedy dostaniemy jasne tele.
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 387

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    Minimum 400 mm. Może być dobre 300 mm plus dobry telekonwerter 1,4.

    --- Kolejny post ---

    Takie gdybanie: ciekawe jak by się spisywał klasyk EF 400/5,6 z korpusem R.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  5. #5

    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Kraków
    Posty
    2

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    dziękuję za dotychczasowe komentarze. Tak jeszcze by doprecyzować - aż tak mi nie zależy na zasięgu bo mam 100-500 i w świetle on się super spisuje. Bardziej chodzi o to by np. idąc przez las przy zmierzchy być w stanie zrobić sensowne zdjęcie gdy coś wpadnie na gałęzi albo z czatowni pod wieczór. No i nie ukrywam fajnie żeby obiektyw nie był wielką armatą ale nadawał w góry czy na krótki wypad z bagażem podręcznym.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 387

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    Przez wiele lat używałem 300/4 L IS oraz konwertera canona TC 1.4 II. Sam obiektyw jest lekki i 300 mm już może coś dać na wpadki na gałęzi. A dodatek TC 1.4 robi z tego obiektyw 420/5.6.
    Każdy obiektyw o jasności 2,8 dla krótszych ogniskowych i 4 dla dłuższych to już duży klocek.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 272

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    Cytat Zamieszczone przez mbxxx Zobacz posta
    dziękuję za dotychczasowe komentarze. Tak jeszcze by doprecyzować - aż tak mi nie zależy na zasięgu bo mam 100-500 i w świetle on się super spisuje. Bardziej chodzi o to by np. idąc przez las przy zmierzchy być w stanie zrobić sensowne zdjęcie gdy coś wpadnie na gałęzi albo z czatowni pod wieczór. No i nie ukrywam fajnie żeby obiektyw nie był wielką armatą ale nadawał w góry czy na krótki wypad z bagażem podręcznym.
    Jasne tele "na krótki wypad z bagażem podręcznym"? Wyszedł zabawny oksymoron xD

    Źle kombinujesz. Masz APS-C R7 (z wysokim ISO nie poszalejesz) z bardzo ciemnym na końcu RF 100-500 z f7.1. Do tego zestawu chcesz kompaktowy (piszesz o bagażu podręcznym) i jasny teleobiektyw, który będzie w stanie z puszką robić foty o zmierzchu ^^ Kolejnym podobnym zoomem niewiele zrobisz a jasnych i dużych tele nie chcesz. Nie pogodzisz mobilności z jasnością teleobiektywu. Albo rybki, albo...

    Gdybym to ja szukał czegoś podobnego celowałbym przede wszystkim w kompaktowy (wymiary: max. średnica x długość: 128mm x 232,7mm) EF 400mm f/4 DO* IS USM za 10.999.00 zł No zawsze możesz do niego dopiąć TC x1.4 co da 560 mm w FF i światło f/5.6.

    *DO – optyka dyfrakcyjna (np. obiektyw Canon EF 400mm f/4 DO IS II USM) Oznaczenie DO (Diffractive Optics) oznacza optykę dyfrakcyjną i sygnalizuje, że obiektyw ma specjalne elementy, dzięki którym konstrukcja całości jest mniejsza bez uszczerbku dla jakości.
    Ostatnio edytowane przez candar ; 26-06-2023 o 17:55
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 439

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    Cytat Zamieszczone przez mbxxx Zobacz posta
    gdy brakuje światła (np. o świcie czy po zachodzie słońca) bywa słabo z ostrością.
    Może bliżej powiedz co to oznacza: AF się gubi? czas wychodzi za długi i obiekt się rusza?
    AF w RF 100-500 uchodzi za bardzo skuteczny do sporej ciemnicy, IS+IBIS daje dobrą stabilizację z ręki.
    Ludziska focą nawet z extenderami:
    https://www.youtube.com/watch?v=r40Wcsb7u9I
    Nowe "Denoise" w LR robi dobrą robotę na APS-C (ISO6400-12800).
    Może nic nie dokupuj .
    Do ogniskowej 250mm masz f/5,0. Zakup czegoś o jasności f/4 przy podobnej ogniskowej nic nie da.
    To szkło jest ekstremalnie kompaktowe i lekkie.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 387

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    Noktowizor.
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 126

    Domyślnie Odp: obiektyw do fotografii przyrody

    marfot, IS i IBISem nie zniwelujesz ruchu animala
    jeśli ma się szczęście, że zwierz przyscupnie na kilka sekund w bezruchu to wtedy jest szansa, ale teraz w bujności zieleni leśnej jest kicha już o godz 18tej
    gdy czasem chodzę zaczaić się na bobra lub borsuka to przy f5 ISO jedzie już w okolice 10-20k. W takich warunkach 2.8 jest zbawieniem..
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •