Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 74

Wątek: 50mm 1.4 czy 85mm 1.8 do cropa

  1. #11

    Domyślnie

    A 85 1.8 jest w pełni używalne od pełnej dziury - także jeżeli masz tańszą 50 (patrząc na twój zestaw) lepiej kupić 85 - tym bardziej że na nową sztukę zawsze znajdziesz kupca

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    319

    Domyślnie

    Też miałem taki sam problem jak ty. Chcialem robić zdjęcia calych postaci tak, zeby byly one ladnie odseparowane od tla. W minolcie uzywalem 50/1.4. Jak przesiadlem sie na canona (40d), troche bez namyslu, skuszony dobrymi opniami, kupielm 85/1.8. Szklo jest rewelacyjne od pelnej dziury. Dokuczaja jedynie aberracje poza ostroscia w kontrastowych sytuacjach (ale chyba kazda jasna stalka tak ma). Wracajac do sedna - dzis wybralbym 50/1.4, bo 85 na cropie nadaje sie wg mnie tylko do portretow. Po prostu jest za waska i trzeba sie dosc daleko odsunac od postaci, co bardzo zmienia perspektywe. Im dluzsze szklo tym rozmycie bedzie wieksze, ale perspektywa mniej przyjemna w odbiorze. Idealem jest FF i jasna 50, czyli standard:-)

  3. #13
    Bywalec Awatar christof
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    41
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez seb2k6 Zobacz posta
    Jaki obiektyw zastosować żeby głębia była mniejsza ale postać pozostała wyraźna i ostra ? 50 na 1.4 czy 85 na 1.8 ?

    Zaznaczam, że zależy mi na obiektywie, który można używać od pełnej dziury ... 50mm na 1.8 w tych przypadkach rozmywa za mało ale nie wiem o ile więcej rozmyje 1.4 ? Przy 85mm do rozmycia dochodzi jeszcze fakt większej ogniskowej....


    Próbowałem swego czasu 28mm 1.8 ale niestety z rozmyciem tła przy całych postaciach radził sobie jeszcze gorzej niż tania 50tka...

    ps. Jest jeszcze tani 70-210 F4, może na 210 i F4 będzie najlepiej?
    [...]
    Poczytaj najpierw trochę o zasadach : od czego zależy głębia ostrości, potem posprawdzaj w kalkulatorze http://www.dofmaster.com/dofjs.html. Dowiesz dlaczego 28 1.8 radził sobie gorzej z rozmyciem tła niż 50, będzie Ci też łatwiej podjąć wtedy decyzję co do obiektywu.

  4. #14
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2008
    Wiek
    42
    Posty
    151

    Domyślnie

    Wg kalkulatora (o ile dobrze go używam)...

    Załóżmy, że 50tką obejmuje całą postać z 10m to na F1.8 mam GO na 2,74m.
    Używając 85mm i chcąc uzyskać ten sam kadr (obiektyw 1.7x dłuższy) muszę się oddalić
    na 17m od obiektu co da GO 2,71m. Czyli praktycznie taką samą... Dobrze to liczę czy nie bo wychodzi na to, że mi wcale nie potrzebne 85mm tylko ostre 50 1.8

  5. #15
    Bywalec Awatar christof
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    41
    Posty
    203

    Domyślnie

    Znalazłem w google "pierwszy lepszy" kalkulator ogniskowej. Wypełniamy pola = przekątna 16.8mm (30D ma sensor 22.5mm na 15.0mm) - proporcje oczywiście 3:2 i wychodzi nam, że jeżeli obiekt ma 3m na 2m = załóżmy, że motor z kierowcą ma takie wymiary wychodzi nam, że ogniskową 50mm zmieścimy obiekt w kadrze z 10.75m, natomiast ogniskową 85mm, musimy stanąć w odległości 18.25m. Teraz patrzymy w kalkulator głębi ostrości, zakładając, że 50'tką robimy na 1.4 a 85'tką na 1.8, wychodzi nam: 2,5m / 3,13m. Jako ciekawostka, kiedy mamy zestaw 5d + 85 1.8, to wtedy obiekt łapiemy z 11,35m, uzyskując głębię na poziomie 1.8m a jak jeszcze mamy 85L, to przy przesłonie 1.2 schodzimy do 1.2m... ach ta pełna klatka Dochodzi jeszcze zagadnienie krążka rozproszenia, ale to już może w innym wątku.

  6. #16
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2008
    Wiek
    42
    Posty
    151

    Domyślnie

    Czyli wyszło Ci mniej więcej to samo co mi. Ja liczyłem 1.8 dla 50mm bo uznaliście, że 1.4 jest nieużywalne Chociaż 1.4 po przymknieciu do 1.8 jest lepsza niż 1.8 na pełnej dziurze (wg photozone). Mam więc dwie opcje... kupić nową 50mm 1.8 (moja ma już 3 lata i jest nieźle rozklekotana co może mieć wpływ na AF i ostrość) albo 50mm 1.4 i przymykać do 1.8.

  7. #17
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    319

    Domyślnie

    christof, seb2k6 - nie sugerujcie sie tymi rożnymi kalkulatorami, bo jak sama nazwa wskazuje one służą do liczenia głębi ostrości i to sie nijak ma do rozmycia tla!
    seb2k6 - wejdz na pixel-peeper.com i znajdz sobie sample jakie cie interesuja z konkrtnych szkiel na konkretnych body (zreszta mozna nawet z innych systemow, bo rozmycie powinno byc takie samo?). Fakt jest taki - 50 czy na cropie czy na ff rozmyje tlo calej postaci slabiej niz by to zrobila 85, ale moim zdaniem przyjemniejsze w odbiorze zdjecie bedzie z 50. Gdyby tak nie bylo, to najprosciej kupic 70-300 i przy 300/5.6 tez bys mial mega rozmycie. Pozdrawiam

  8. #18
    Bywalec Awatar christof
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    41
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez seb2k6 Zobacz posta
    Czyli wyszło Ci mniej więcej to samo co mi. Ja liczyłem 1.8 dla 50mm bo uznaliście, że 1.4 jest nieużywalne
    Dużo osób tak twierdzi, ale tyczy się to głównie obiektów fotografowanych z bliskiej odległości, przy takim dystansie nie będzie to takie widoczne i spokojnie 1.4 można użyć.
    Cytat Zamieszczone przez seb2k6 Zobacz posta
    Chociaż 1.4 po przymknieciu do 1.8 jest lepsza niż 1.8 na pełnej dziurze (wg photozone).
    Tak, jak już napisałeś 1.4 jest przymknięta, a 1.8 jest wtedy na pełnej dziurze, więc na pewno 1.4 jest tu lepsza.
    Cytat Zamieszczone przez seb2k6 Zobacz posta
    Mam więc dwie opcje... kupić nową 50mm 1.8 (moja ma już 3 lata i jest nieźle rozklekotana co może mieć wpływ na AF i ostrość) albo 50mm 1.4 i przymykać do 1.8.
    Było to już wiele razy, że nie chodzi tylko o to światło, ale także o budowę, metalowy bagnet, micro USM i ...(możesz poszukać forum, naprawdę tego sporo).
    Co ja Ci mogę doradzić, to zastanów się, gdzie jeszcze będziesz używał tego obiektywu. Jeżeli masz również zamiar na przykład fotografować dziecko w mieszkaniu, to 50'tka na kropie będzie zdecydowanie bardziej przydatna, nic też nie wspominałeś o budżecie (chociaż domyślam się, że oscyluje ok 1500zł), ale może np jakiś zoom typu sigma 50-150 2.8 znalazłby też zastosowanie - jak zwykle zadecydować musisz sam

  9. #19
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    319

    Domyślnie

    Co do 50/1.4, to jak sie poprzebiera, mozna znalezc egzemplarz w pelni uzywalny od pelnej dziury (bez charakterystycznej mgielki). 85 na 1.8 jest tak ostra, ze przymykanie sluzy tylko do zwiekszania go i zmniejszania aberracji/winietowania.

  10. #20
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2008
    Wiek
    42
    Posty
    151

    Domyślnie

    Obiektyw tak jak pisałem byłby głównie do pleneru. Pixel-peepera i flickra znam na pamięć Pomijając już te zdjęcia całych postaci bo nie wiem czy zawsze będę mógł odejść 20m... chyba zdecyduje się na 85mm. 50tkę mam i od biedy da się nią coś zrobić (jak padnie to zastanowie się czy kupić taką samą czy 1.4) a 85 jeszcze nie miałem i chyba najlepiej będzie jak sam się przekonam czy mi taka ogniskowa podejdzie i do czego. Oprócz portretów będę jej mógł też użyć jako krótkiego i malutkiego tele czy to na szeroko pojętym "streecie" czy wieczornym koncercie albo zawodach rowerowych...

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •